X
    Categories: Wireless

Šta je wireless a šta Wlan ?

Da bismo napravili uvod u wireless internet pocecemo sa objasnjenjem WLAN mreze, sta je to i sta je sve cini. WLAN (wireless LAN) je zapravo bezicna kompjuterska mreza cije samo ime kaze da je oslobodjena koriscenja kablova sto je, slozicete se, veoma zahvalno. Generalno ona se moze sastojati iz wireless  rutera ili access pointa i klijenata.rutera ili access pointa i klijenata

.

Ruter je povezan na najmanje dve mreze u ovom slucaju mreze ISP i nase WLAN mreze. Svaki paket podataka sadrzi zaglavlje IP adrese gde se nalazi adresa odredista paketa na osnovu cega ruter prosledjuje taj paket na pravo mesto. Druga mreza radi kao access point koji onda salje pakete putem radio talasa do klijenata. Klijenti mogu biti desktop racunari, laptopovi, PDA uredjaji, mobilni telefoni i ostali uredjaji koji podrzavaju wireless.

Prednosti wireless mreza se mogu dvojako posmatrati: prvo sa poslovnog aspekta, u smislu da je povecana mobilnost i fleksibilnost korisnika u organizaciji tj. korisnici mogu raditi daleko od svojih stolova, a da pritom ne budu diskonektovani sa mreze, drugo u operativnom smislu mreza moze lako da se projektuje i modifikuje u skladu sa zahtevima u toku razvijanja organizacije, a moguce je i lako premestanje bezicne opreme na drugo mesto.

Sto se tice samog pristupa internetu postoje razlicite mogucnosti, ali cemo se ovde usredsrediti na bezicni internet i opreme koja se uglavnom koristi u kucnim komjuterskim mrezama:

1. Wireless router

To je uredjaj koji obavlja sve funkcije rutera pri cemu moze imati i ulogu wireless access pointa(pristupne tacke). On zapravo omogucava pristup internetu ili mrezi bez upotrebe kablova, po principu prenosa podataka radio talasima pri opsegu frekvencija 2.4GHz i 5 GHz. On moze funkcionisati i u zicanoj LAN (Local Area Network) mrezi, bezicnoj LAN mrezi (WLAN) ili pak kombinovanoj mrezi. Vecina rutera sadrzi:



 

  • WAN port (za izlazak na Internet, uobicajeno Ethernet)
  • Wireless antena (koja omogucava povezivanje za ostalim wireless uredjajima u razlicitim rezimima rada – wireless repeater, access point ili wireless bridge).
  • LAN portove (cija je funkcija istovetna portovima switcha)

 

2. Access point (AP)

Uredjaj koji sluzi za medjusobno povezivanje klijenata i predstavlja centralni deo jedne manje WLAN mreze. Moze se koristiti i za spajanje wireless klijenata sa LAN-om ili izlazom na internet. Svaki access point ima integrisani konektor za antenu (treba obratiti paznju da li je omogucino skidanje ugradjene antene) kao i makar jedan konektor za LAN.Moze raditi u nekoliko modova (zavisi od uredjaja i proizvodjaca):

  • AP mod (napisati)
  • client mod (pomocu njga se spaja na mrezu isto kao i pomocu WLAN kartice),
  • bridge mod(koristi se za spajanje dve mreze ili vise mreza u jednu celinu),
  • repeater mod(repetear-ponavljac,koristi se ako je potrebno dodatno povecati domet mreze,u ovom modu uredjaj ponavlja sve sto “cuje”)

3. Wireless antene

Jedan od najbitnijih segmenata Wifi sistema je svakako antena od cijih karakteristika zavisi i kvalitet signala na predaji/prijemu. Njena najbitnija karakteristika svakako jeste dobitak (gain) kao i njena rezonantna frekvencija. Postoje vise tipova antena u zavisnosti od konstrukcije kao i nacinu emitovanja signala o cemu cemo detaljnije govoriti u posebnoj temi posvecenoj wireless antenama.

Ivan Muljevski :